Linie Lotnicze

Ryanair:

Ryanair to największa europejska tania linia lotnicza. Istnieje na rynku od 1985 r., i jak mało która radzi sobie na nim wyśmienicie. Przewożąc rocznie blisko 80 mln pasażerów jest w tej chwili absolutnym liderem, który wyprzedza takie dotychczasowe potęgi jak choćby narodowego niemieckiego przewoźnika Lufthansę. Linia zatrudnia ponad 8 tys. pracowników (w tym ponad tysiąc pilotów). Siedziba główna linii mieści się w Dublinie. Ryanair regularnie obsługuje 180 portów lotniczych w 30 krajach Europy i afrykańskim Maroku. Specjalizuje się głównie w brytyjskich i irlandzkich kierunkach. Przewoźnik posiada 58 baz operacyjnych. Łącznie samoloty Ryanaira wykonują ponad 1600 lotów dziennie! W marcu 2013 r, szef tej taniej linii lotniczej Michael O’Leary ogłosił przygotowania do otwarcia nowych kierunków transatlantyckich. Tanie przeloty do Stanów Zjednoczonych z kilku wybranych portów lotniczych w Europie niedługo, za sprawą Irlandczyków, mogą stać się faktem i poważnie zachwieją monopolem liderów transatlantyckich połączeń. Do tego czasu jednak lowcostowy przewoźnik musi postarać się o długodystansową flotę ok. 30-50 maszyn. Być może przejmie je od irlandzkiej linii Aer Lingus, którą zamierza zakupić.

Obecna flota linii lotniczych Ryanair składa się z 303 samolotów wyłączenie jednego typu: Boeingów 737-800. W 2012 roku średni wiek maszyn floty przewoźnika wynosił ok. 3,6 lat. Wedle władz linii flota Ryanaira jest najnowszą i najbardziej ekologiczną w Europie. W marcu 2013 r. linia zamówiła w zakładach Boeinga kolejnych 175 maszyn. 75 ma zastąpić dotychczas eksploatowane maszyny a kolejnych 100 posłuży do obsługi wciąż rozwijanej siatki połączeń.

W Polsce Ryanair obecny jest od marca 2005 r. Pierwszy lot tej taniej linii odbył się (24 marca 2005 r.) z wrocławskiego lotniska Strachowice do Londynu Stansted. Co istotne wrocławski port w roku 2012 stał się pierwszą w Polsce bazą Ryanaira. Kolejną, w kwietniu 2013 r, został Kraków. Przewoźnik ten operuje ze wszystkich portów lotniczych w Polsce. Łącznie obsługuje z nich ponad 160 połączeń! Obecnie, po ponownej przeprowadzce do Modlina, kierownictwo Ryanaira poważnie myśli o założeniu na tym lotnisku kolejnej swojej trzeciej bazy. W tej chwili linia obsługuje z Modlina ok. 30 połączeń.

Swoją skuteczność Ryanair zawdzięcza specyficznej polityce polegającej na:

– sprzedaży tanich biletów i konkurencyjnym opłatom za przelot. Przewoźnik oferuje zwykle pulę biletów po bardzo niskiej cenie, a po jej rozprowadzeniu cena pozostałych biletów rośnie, stąd rozpiętość cenowa biletów na ten sam lot może sięgnąć nawet 150 EUR,

– ofercie wielu krótkodystansowych tras, których średnia odległość wynosi niecałe 1000 km, a czas przelotu średnio oscyluje ok. 1,5 godz. lotu,

– lotom na drugorzędne/prowincjonalne lotniska, na których ponosi mniejsze niż konkurencja opłaty, zyskując tym samym większy do nich dostęp (tzw. lepsze sloty), tańszą i szybszą w odróżnieniu od dużych lotnisk obsługę naziemną,

– konsekwencji w trzymaniu się rozkładu lotów (przewoźnik szczyci się bardzo wysokim współczynnikiem odlotów o zaplanowanym czasie) co pozwala na maksymalne wykorzystanie samolotu i odbycie np. dodatkowych 2-3 godzin lotu dziennie. Stowarzyszenie Europejskich Linii Lotniczych oraz Urząd Do Spraw Lotnictwa Cywilnego Wielkiej Brytanii uznały Ryanaira za najbardziej punktualną linię lotniczą w Europie!

– relatywnie niskim kosztom operacyjnym i kosztom utrzymania, na co ma wpływ m.in. jednolita flota, system motywacyjny i zawieranie korzystnych umów na obsługę samolotów na konkretnych lotniskach,

– dynamicznej akcji promocyjnej w mediach jak ta, podczas której kiedy firma zaoferowała podróżnym na wszystkich trasach 2 mln darmowych biletów (promocje miliona darmowych biletów są systematycznie powtarzane) czy dodatkowej działalności.

Wokół Ryanaira przez lata narosło też wiele mitów. Pasażerowie skarżą się na obsługę personelu, a zwłaszcza na jego brak zainteresowania pasażerem i niechęć do pomocy w rozwiązywaniu choćby drobnych problemów; linia z wielkim rozgłosem potrafi ogłaszać nowe połączenia ale nie ma w zwyczaju informować podróżnych o likwidacji tras dotychczasowych (obecnie przewoźnik w samej tylko Polsce likwiduje 20 regularnych połączeń); wreszcie, Ryanair potrafi obciążać pasażerów za najbardziej banalne usługi.

Co by nie mówić i nie pisać o Ryanairze faktem pozostaje, że jest to obecnie najskuteczniejszy przewoźnik lotniczy, który posiada swoją stałą klientelę, której szeregi z roku na rok się powiększają. Coraz więcej pasażerów decyduje się na korzystanie z usług linii kosztem ewentualnych niewygód. Najważniejsza jest niska cena, dostępność i bogata siatka połączeń.

Tania linia lotnicza Ryanair jest bardzo elastyczna i wprowadza wciąż innowacje:

Ryanair swoim pasażerom oferuje specjalną kartę, dzięki której zostają oni włączeni w specjalny program lojalnościowy. Posiadając kartę, przy płatności za przelot otrzymują oni konkretną ilość punktów, które zezwalają na późniejsze zniżki, a nawet darmowe przeloty. Mając taką kartę pasażerowie w razie konieczności mogą nawet zaciągnąć kredyt w ramach linii Ryanair, przy płatności za bilet.

W maju 2009 Ryanair, jako pierwsza na świecie linia lotnicza zrezygnował z odprawy bagażowo – biletowej przeprowadzanej na lotnisku na rzecz odprawy online.

I co warto wiedzieć, pasażerowie korzystający z usług taniej linii Ryanair powinni pojawić się na lotnisku w odpowiednim czasie, niezależnie od szacowanych opóźnień. Stanowiska bagażowe zamykane są punktualnie na 40 minut przed planowanym odlotem samolotu, a bramki wejścia na pokład samolotu zamykane są na 20 minut przed planowanym odlotem.

bilety ryanair anglia, loty z anglii do polski, loty z polski do anglii, przeloty ryanair do anglii, ryanair anglia polska, ryanair polska anglia, tanie linie lotnicze do anglii, tanie loty ryanair anglia, tanie loty ryanair irlandia, tanie loty ryanair niemcy, tanie loty ryanair hiszpania, tanie loty ryanair włochy, tanie loty ryanair norwegia, tanie loty ryanair szwecja, tanie loty ryanair grecja, tanie loty ryanair francja, tanie loty ryanair portugalia, tanie loty ryanair belgia.